13. 05.2024
Որոշի՛ր յուրաքանչյուր բանջարեղենի արժեքը։
Լուծում 750-550-200 400-200=200 200:2=100 750-400=350
Պատ․՝ լոլիկ 200 գազար 100 բռոկոլի 350
Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը։
456 x 400 = 182400 987 x 30 = 29610
48 x 6000 = 288000 348 x 60 =20880
678 x 700 =474600 640 x 7 =4480
67800 x 5 =339000 78300 x 6 =43800
69000 x 4 = 276000 94600 x 9 =851800
Լուծի՛ր խնդիրները։
Ա․ Շախմատի մրցաշարին շախմատ էին խաղում սովորողների 20 զույգ: Սովորողներից 19-ը աղջիկ էին: Քանի՞սն էին տղա:
Լուծում 2×20=40 40-19=21
Պատ՝21
Բ․ Թենիսի մրցաշարին խաղում էին 15 զույգ։ Թենիսիստներից 13-ը տղա էին։ Քանի սն էին աղջիկ։
Լուծում 15×2=30 30-13=17
Պատ․՝17
Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը։
4500 ։ 10 + (5000 : 100 + 5) x 10 =1000
6300 : 63 : (400 : 8 x 2) =1
32 x (5 x 2) + (30 x 20 + 800:10) =1000
5000 ։ (25 x 4 x 10) =5
500 x (250 : 10 : 5 ) x 10 =25000
10. 05.2024
Ո՞ր թիվն եմ։
Երկնիշ եմ, կլոր եմ, 8-ի պատիկ եմ, թվանշաններիս գումարը 4 է։
Պատ՝40
Երկնիշ եմ, կենտ եմ, 9-ի պատիկ եմ, թվանշաններիս գումարը 9 է։
Պատ՝81, 27, 45, 63
Եռանիշ եմ, կլոր եմ, բաժանվում եմ 100-ի, թվանշաններիս գումարը 5 է։
Պատ՝500
Եռանիշ եմ, կենտ եմ, թվանշաններս նույնն ես, թվանշաններիս գումարը բաժանվում է 9-ի։
Պատ՝999
Քառանիշ եմ, հազարավորս 5 է, հարյուրավորս 3 է, բաժանվում եմ 100-ի։
Պատ՝5300
Լրացրո՛ւ աղյուսակները։
800
900
600
B
50
30
300
a x b + a : b
40016
27030
180002
A
4000
1200
9000
B
4
300
30
a x b — a : b
15000
359996
269700
Լուծի՛ր խնդիրը։
Որքա՞ն դրամ պետք է վերադարձնի վաճառողը Անդրանիկին, եթե նա գնել է 3 կգ խնձոր, 3 կգ դեղձ, 2 կգ տանձ, 4 կգ սալոր և վաճառողին տվել մեկ հատ 10 000 դրամանոց թղթադրամ:
Անվանումը
1 կգ-ի արժեքը
Խնձոր
5 x 50
250
Դեղձ
4×100+3 x 20
460
Տանձ
70 x 4
280
Սալոր
5 x 60 + 4 x 10
340
Լուծում
3×250=750
3×460=1380
2×280=560
4×340=1360
750+1380+560+1360=4050
10000-4050=5650
Պատ. ‘ 5650 դրամ
8.05. 2024
Որոշի՛ր յուրաքանչյուր առարկայի արժեքը։
Լուծում վրցին 200 դրամ մկռատ 450 դրամ քանոն 200 դրամ
Պատ․՝ 200,450,200
Ինչքա՞ն գումար է հարկավոր յուրաքանչյուր առարկայից մեկական գնելու համար։
Լուծում 650+400+800=1850
Պատ․՝1850
Ինչքա՞ն գումար է հարկավոր յուրաքանչյուր առարկայից տասական գնելու համար։
Լուծում 1850×10=18500
Պատ․՝ 18500
Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը։
4800 ։ 600 x (20 + 4 x 20): 400 =2
6400 : 80 + (70 x 30 – 50 x 4) =1950
50 x 800 – 1000 : (25 x 40 ) =39999
8000 : (160 : 2 ) + 700 x 70 =49100
Լուծի՛ր խնդիրները։
Ա․ Հաշվի՛ր այն երեք թվերի գումարը, որոնցից առաջինը 450 է, երկորդը 10 անգամ փոքր է առաջինից, իսկ երրորդը 5 անգամ մեծ է երկորդից։
Լուծում 450:10=45 45×5=225
450 + 45 + 225 = 715
Պատ՝․ 715
Հաշվի՛ր
Բ․ Գտի՛ր այն երեք թվերի գումարը, որոնից առաջինը 2500 է, երկորդը առաջինից 10 անգամ փոքր է, իսկ երրորդը առաջինից 10 անգամ մեծ է։
Լուծում 2500:10=250 2500×10= 25000
2500+250+25000=27750
Պատ․՝27750
Գ․ Երեք թվերի գումարը 8000 է։ Առաջին գումարելին 1800 է, որը 2 անգամ փոքր է երկրորդ գումարելիից։ Գտի՛ր երրորդ գումարելին։
Լուծում 1800×2=3600 1800+3600=5400 8000-5400=2600
Պատ․՝2600
Դ․ Երեք թվերի գումարը 18500 է։ Առաջին գումարելին 4500 է, երկրորդ գումարելին 2 անգամ մեծ է առաջինից։ Գտի՛ր երրորդ գումարելին։
Լուծում 4500×2=9000 4500+9000=13500 18500-13500=5000
Պատ․՝5000
7. 05.2024
Տրված թվերը գրի՛ր տառերով։
20451 քսան հազար չորս հարյուր հիսունմեկ
35740 երեսունհինգ հազար յոթ հարյուր քառասուն
30045 երեսուն հազար քառասունհինգ
64009 վաթսունչորս հազար ինը
300474 երեք հարյուր հազար չորս հարյուր յոթանասունչորս
395007 երեք հարյուր իննսունհինգ հազար յոթ
740009 յոթ հարյուր քառասուն հազար ինը
600780 վեց հարյուր հազար յոթ հարյուր ութսուն
2․ Տրված թվերը ներկայացրո՛ւ կարգային գումարելիների գումարի տեսքով։
20451 20000+400+50+1
35740 30000+5000+700+40
30045 30000+40+5
64009 60000+4000+9
300474 300000+400+70+4
395007 300000+90000+5000+7
740009 700000+40000+9
600780 600000+700+80
- Լուծի՛ր խնդիրները։
Ա․ Մի դաշտից հավաքեցին 340 կգ լոլիկ, մյուսից՝ 560 կգ։ Ամբողջ լոլիկը լցրին 10 կգ տարողությամբ արկղերի մեջ։ Հաշվի՛ր, թե քանի արկղ օգտագործվեց։
Լուծում 340+560=900 900:10=9
Պատ․՝9
Բ․ Այգեգործը մի ծառից քաղեց 40 կգ ծիրան, իսկ մյուսից՝ 4 անգամ ավելի և հավասարապես տեղավորեց 20 արկղի մեջ։ Քանի՞ կիլոգրամ ծիրան նա լցրեց յուրաքանչյուր արկղի մեջ։
Լուծում 4×40=160 160+40=200 200:20=10
Պատ․՝10
Գ․ Կարմիր և կապույտ ժապավենների ընդհանուր երկարությունը 850 մ է։ Քանի՞ մետր է կարմիր ժապավենը, եթե գիտենք, որ այն 250 մետրով երկար է կապույտ ժապավենից։
Լուծում 850-250=600 600:2=300 300+250=550
Պատ․՝550
Դ․ Մեծ և փոքր լողավազաններում միասին լողում է 45 երեխա։ Քանի՞ երեխա է լողում փոքր լողավազանում, եթե գիտենք, որ մեծ լողավազանում 5-ով շատ երեխա է լողում։
Լուծում 45-5=40 40:2=20
Պատ․՝20
7. 05
1․ Թվաբանական գործողություններ և փակագծեր օգտագործելով՝ կազմի՛ր արտահայտություններ և 3 հատ 5 — ով ստացի՛ր․
Ա) 2 ( 5 +5): 5 = 2
Բ) 5 5+5-5=5
Գ) 0 (5-5) x 5 =0
Դ) 4 5-5:5=4
2․ Հաշվի՛ր։
51507 + 48493 – 15000 = 8500 120000 ։ 6000 = 20
394078 – 94078 + 520001 = 820001 24000 ։ 8 = 3000
182641 + 317359 — 25000 = 475000 45000 ։ 50 = 900
60092 — 9706 + 25980 = 76366 54000 ։ 900 = 60
801081 + 98919 — 450000 = 450000 150000 ։ 3000 = 50
- Քանի՞ քառակուսի կա պատկերում։
Պատասխան՝ 6
6. 05.2024
- Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը։
8000 + (3200: 400 x 100) =8800
(6500 – 200 x 30) x 450 =225000
1800 : (80 x 50 : 20) = 9
1 x (654 x 40 + 1200 x 6) =33360
2.Լրացրու բաց թողնված մասը, որպեսզի ավարտես համեմատումը։
14-ը 2 անգամ մեծ է 7-ից:
18-ը 3 անգամ մեծ է 6 -ից
36-ը 3 անգամ մեծ է 12-ից:
27-ը մեծ է 9-ից 3 անգամ
16-ը 4 անգամ մեծ է մ -ից
3.Լուծի՛ր խնդիրներըը:
Ա․Այսօր Ռոքսի շնիկը 9 շաբաթական և 3 օրական է: Քանի՞ օրից նա կլինի 10 շաբաթական:
Լուծում 10 շ — 9 շ 3 օր = 4 օր
Պատ՝․ 4 օր
Բ․Սաթինեն մի քանի բանան բաժանեց իր և իր 7 ընկերների միջև: Յուրաքանչյուրը ստացավ կես բանան: Քանի՞ բանան բաժանեց նա:
Լուծում1+7=8 8:2=4
Պատ՝4 բանան
Գ․Կաղնու ծառին կա 4 մեծ ճյուղ, ամեն մեծ ճյուղի վրա կա 4 փոքր ճյուղ, ամեն փոքր ճյուղի վրա ևս 4 ճյուղ, որոնց վրա կա մեկական խնձոր: Քանի՞ խնձոր կա ծառի վրա:
Լուծում որովհետև կաղնու վրա խնձոր չի աճում
Պատ՝․0
Դ․Խանութ բերեցին 24 տակառ կաթ և վաճառեցին 19 տակառի կաթը: Քանի՞ տակառ մնաց խանութում:
24 տակառ
Ե․2016 տարեթվի թվանշանների գումարը 9 է: 2016-ից հետո ո՞ր տարեթվի թվանշանների գումարը կլինի 9:
Լուծում
Պատ՝․ 2025
Զ․Լուսինեն, Լիլիթը, Լալան եռյակներ են: Նրանց քույր Թերեզան 3 տարով մեծ է նրանցից: Նշված թվերից ո՞րը կարող է լինել չորս քույրերի տարիքների գումար:
Ընտրի՛ր ճիշտ պատասխանը։
Պատ՝․
25, 27, 29, 30, 60 »
6+6+6+9=27
Է․Մաթեմատիկայի մրցույթի մասնակիցը առաջին խնդիրը լուծելու համար ծախսեց երեք րոպե, իսկ հաջորդ յուրաքանչյուր խնդիրը լուծելու համար մեկ րոպե ավելի ծախսեց, քան նախորդի: Քանի՞ րոպե ծախսեց իններորդ խնդիրը լուծելու համար:
Լուծում
Պատ՝․11 րոպե
3. 05.2024
2. 05.2024
1․ Պատմի՛ր 701000 թվի մասին:
Թիվը գրի՛ր տառերով: յոթ հարյուր մեկ հազար
701000-ն ունի 7հրհզ 0 տհզ 1 հզ 0 հր 0 տ 0 մ
Հաջորդող թիվն է՝ 701001
Նախորդող թիվն է՝ 700999
Մեծացրո՛ւ 200009-ով: 901009
Մեծացրո՛ւ 121970-ով: 822970
Մեծացրո՛ւ 107084-ով: 808084
Մեծացրո՛ւ 201470-ով: 902470
Մեծացրո՛ւ 40064-ով: 741064
Փոքրացրո՛ւ 130036-ով: 570964
Փոքրացրո՛ւ 520101 — ով:180899
Փոքրացրո՛ւ 210009-ով:490991
Փոքրացրո՛ւ 11000-ով:690000
Փոքրացրո՛ւ 10 անգամ, 100 անգամ, 1000 անգամ 70100,7010,701
Թվի թվանշանները վերադասավորի՛ր այնպես, որ ստանաս հնարավոր ամենափոքր թիվը։10007
Թվի թվանշանները վերադասավորի՛ր այնպես, որ ստանաս հնարավոր ամենամեծ թիվը։71000
2․ Լրացրո՛ւ աղյուսակի դատարկ վանդակները։
1 կգ | 5 կգ | 10 կգ | 500 գ | 5կգ 500 գ | |
նարինջ | 900 դրամ | 4500 | 9000 | 450 | 4950 |
բանան | 700 դրամ | 3500 | 7000 | 350 | 3850 |
խնձոր | 1200 դրամ | 6000 | 12000 | 600 | 6600 |
տանձ | 1500 դրամ | 7500 | 15000 | 750 | 8250 |
3․ Պատկերացրո՛ւ, որ ունես 3100 դրամ։ Կկարողանա՞ս քո ունեցած գումարով գնել․
Ա․ 1 կգ խնձոր և կես կգ տանձ
Պատասխան՝այո 1200+750=1950
Բ․ 3 կգ բանան և կես կգ խնձոր
Պատասխան՝այո 2100+600=2700
Գ․ 2 կգ նարինջ և կես կգ բանան
Պատասխան՝այո 1800+350=2150
Դ․ Կես կգ նարինջ, կես կգ տանձ և 1 կգ խնձոր
Պատասխան՝այո 450+750+1200=2400
Դ․ Յուրաքանչյուրից կես կգ
Պատասխան՝այո 450+350+600+750=2150
30. 04.2024
1․ Զույգ թվերը դասավորի՛ր աճման կարգով, իսկ կենտ թվերը՝ նվազման։
616, 3214, 5471, 5410, 30003, 1245, 55, 50004, 1112, 458
616,1112,3214,5410,50004
30003,5471,4589,1245,55
2․ Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը։
256785 – 400 : (100 : 50) =256585
25 : (400 : 80) x 300 =1500
318462 – 800 : (400 : 50) =318362
320 : (400 : 50) x 60 =2400
23 x (4000 + 20 x 50) = 115000
3․ Լուծի՛ր խնդիրները։
Ա․ Քառակուսու կողմի երկարությունը 18սմ է։ Հաշվիր այդ քառակուսու մակերեսը։
Լուծում 18×18=324
Պատասխան՝324
Բ․ Հաշվի՛ր ուղղանկյան պարագիծը, եթե նրա կողմերի երկարությունները 18 սմ և 51 սմ են։
Լուծում (18+51) ×2=138
Պատասխան՝138
Գ․ Քառակուսու պարագիծը 124 սմ է։ Հաշվի՛ր այդ քառակուսու մակերեսը։
Լուծում124:4=31×31=961
Պատասխան՝961
Դ․ Ուղղանկյան լայնությունը 6 սմ է, իսկ մակերեսը՝ 48սմ2 ։ Հաշվի՛ր այդ ուղղանկյան պարագիծը։
Լուծում 48:8=8 (6+8)×28
Պատասխան՝28
Ե․ Հաշվի՛ր այն ուղղանկյան պարագիծը, որի երկարությունը 7 սմ է, իսկ մակերեսը՝ 42 սմ2 ։
Լուծում42:7=6(6+7)×2=26
Պատասխան՝26
- Ո՞ր խորանարդն է պակասոում։